Produkter, service och kunskap till veterinärmarknaden.
Kundservice 0416-258 25

Autoklaver -små

Bordsautoklaver från Melag 

SweVet //Ad Medical  säljer högpresterande, effektiva, prisvärda och snabba bordsautoklaver från MELAG. Autoklaverna är användarvänliga, nätta och lättplacerade. Vi har valt att samarbeta med MELAG, eftersom det är den enda producenten på internationellt nivå, som fokuserar på bordsautoklaver. Deras anseende och framgång, internationellt, ser vi som en bekräftelse på vår egen slutsats: ett företag som fokuserar på en enda produktlinje borde bli bäst på den. 

MELAG:s Vacuklav®-serie finns över hela världen och har levererats sedan år 2000. En Vacuklav-autoklav är dock inte endast ett "beprövat kort". Vacuklaven ligger både tekniskt och designmässigt i utvecklingens framkant. Sedan 1995 har AD MediCal levererat över 800 bordsautoklaver till landsting, veterinärer,  privat och offentlig sjuk- och tandvård samt försvaret. 

Från MELAG:s linje med bordsautoklaver, Vacuklav, säljer vi tre olika 

 

modeller.

 

Den välbeprövade Vacuklav Plus: en klass B autoklav med intuitiv grafisk display med fyra funktionsknappar och hög prestanda.

Vacuklav Premium Plus, klass B: en utveckling av standardmodellen med helautomatiskt system (i kombination med MELAdem®), miljöanpassat, patenterat vattensparsystem, kontinuerlig processvattenkontroll och dubbelmantelteknik.

Euroklav: en klass S autoklav med svensk displaytext och manual, snabbprogram (på 12 minuter) och mycket god torkning. Den mest sålda autoklaven till veterinärer.

Läs mer om respektive autoklav.

  • Vacuclav Plus
  • Vacuklav Premium Plus
  • Euroclav